Sociální stigma

Sociální stigma

Šikanování, týrání, ponižování

Příběh:

Hana  byla diagnostikována až ve svých 15 ti letech.  Diagnóza zněla- Aspergerův syndrom. Do té doby si užila  od spolužáků  své. Posměšky, nadávky, urážky  byly na denním  pořádku. Hanky se nikdo nezastal, říkali jí „ ta divná“.  Hanka své úzkosti unikala tím, že se silně poškozovala. Rozdírala si a škrábala obličej, pořezávala paže. Ačkoliv navštěvovala pravidelně psychiatra a byla medikována,  panických ataků se zbavit nedokázala. Hanka toužila po blízkosti druhých ,samota pro ni byla zlá. Rodiče se k ní chovali sice hezky ,ale sami  si  nevěděli  rady.

Hanka jednoho dne už věčné ponižování a odmítání neunesla a sáhla si na život. Moc dobře si totiž uvědomovala skutečnost, že je jiná, že nezapadá  a že se jí to navzdory všemu  svému úsilí zřejmě nikdy nepodaří.  Nechtěla překážet. Nechtěla žít.

Hanka svůj pokud o sebevraždu přežila. Nicméně byla z této  skutečnosti smutná, protože už chtěla a přála si mít od všeho klid.

Úlevu jí přinesla až stanovená diagnóza. Teprve  jejím stanovením  získala pocit, že  konečně někam patří, že není sama. Hanka v sobě  znovu objevila sílu žít.

Sociální stigma

Mnozí lidé a mentálním postižením často strádají  nevhodným ponižujícím chováním svých vrstevníků nebo jiných občanů. Takové  chování postižené děsí a vyvolává  pocit bezmoci a úzkosti.

Takové chování není  obvykle protizákonné, ale velmi negativně působí na postiženého, zvláště vyskytuje – li se opakovaně a postižený nemá možnost úniku. Jestliže takové chování  v sobě skrývá hrozbu, pak protizákonné je.

Existují i trestné činy z nenávisti jako je rasismus, xenofobie apod.

Autorská práva

Provozovatelem a vlastníkem internetových stránek www. destkyusvit.cz je „ Dětský úsvit“ z.s.

PLNÉ ZNĚNÍ

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: (#10) To use 'Page Public Content Access', your use of this endpoint must be reviewed and approved by Facebook. To submit this 'Page Public Content Access' feature for review please read our documentation on reviewable features: https://developers.facebook.com/docs/apps/review.
Type: OAuthException
Code: 10
Please refer to our Error Message Reference.