Náhradní rodinná péče

„Dětský úsvit“,z.s.
Pověřená osoba k výkonu pěstounské péče
Poslání
Posláním pověřené osoby k výkonu pěstounské péče – je být cílové skupině partnerem, rádcem a průvodcem.
Ve vzájemné součinnosti s cílovou skupinou přispívat v pěstounské rodině k vytvoření takových podmínek, které pomohou ke zdravému a harmonickému rozvoji dětí v pěstounské péči.
Cíl
Cílem je zvyšovat kompetence pečujících osob, budovat zdravou identitu dítěte, jeho zdravý vývoj a podporovat rodinné vazby dítěte.
Cílová skupina
Děti, zejména děti svěřené do péče osoby pečující, osoby pečující, osoby v evidenci a fyzické osoby – zájemci o pěstounskou péči,které trvale žijí na území Karlovarského kraje.
Zásady
Respekt a úcta k volbě i jedinečnosti každého člověka.
Individuální a citlivý přístup při práci s cílovou skupinou.
Partnerský, otevřený dialog se všemi zúčastněnými při hájení nejlepšího zájmu a blaha dítěte.
Všechny níže uvedené činnosti již dlouhodobě a úspěšně realizujeme a naplňujeme na pozici sociálních pracovníků v Centru rozvoje pěstounské péče ( pověřená osoba k výkonu pěstounské péče, vznik v roce 2013), které provozuje Správa zdravotních a sociálních služeb Cheb, p.o. Máme v této oblasti za sebou více jak pětiletou zkušenost.
Více o naší činnosti: webové stránky: www.detskyusvit.cz.
„ Dětský úsvit“z.s. plynule navazuje na všechny dosavadní činnosti a aktivity Centra rozvoje pěstounské péče.
Proč jsme se rozhodly působit jako nezisková organizace?
Abychom mohly nabízet co možná nejkvalitnější služby pro cílovou skupinu, uplatnit inovativní a rozvojový potenciál. K úspěšné realizaci těchto záměrů je nezbytné vícezdrojové financování.
Grantové výzvy a dotační tituly jsou však převážně cíleny na neziskové organizace.
Hlavní činnosti
– dle ustanovení § 49 odst. 1 zákona č. 359/1999 Sb., máme od krajského úřadu Karlovy Vary vydáno k pověření k výkonu sociálně- právní ochrany a to v následujícím rozsahu:
- uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče podle (§ 47b ZSPOD)
- poskytování výchovné a poradenské péče osobě pečující, s níž pověřená osoba
uzavřela dohodu o výkonu pěstounské péče (§ 47b ZSPOD)
- vyhledávání fyzických osob vhodných stát se osvojiteli nebo pěstouny (§19a odst.1písm.b) Zákona, § 48 odst.2 písm. ) Zákona
- pořádání v rámci poradenské činnosti přednášek a kurzů zaměřených na řešení výchovných, sociálních a jiných problémů souvisejících s péčí o dítě a jeho výchovu dle §11 odts.1 písm. c) Zákona
Nabídka služeb pro pěstounské rodiny:
- pravidelné pořádání vzdělávacích akcí a relaxačně – vzdělávacích seminářů
- organizování dětských skupin a zážitkových programů zaměřených na psychosociální rozvoj dětí
- podpora svépomocných skupin pěstounů
- pravidelný kontakt pečujících osob s odborníky, individuální konzultace, terapie
- asistovaný kontakt dítěte s biologickou rodinou
- doprovázení pěstounů při hájení práv a oprávněných zájmů
- pořádání osvětových akcí zaměřených na propagaci NRP a zcitlivování veřejnosti vůči této problematice
- Zajištění respirií péče pro pečující osoby
- Vytvoření multioborového týmu ( sociální pracovník, speciální pedagog, terapeut, psycholog) , který bude nápomocen řešit náročné situace, ve kterých se pěstounská oprána ocitne a předcházet tak selhávání pěstounské péče
Inspiraci a metodické vedení pro svoji činnost čerpáme z řady institucí a organizací, např.:
- Rozum a cit – nadační fond
- Okna – občanské družení
- Středisko náhradní rodinné péče Praha
- LUMOS
- MPSV ČR
- Odborná literatura, příručky,analýzy
- Výcviky, semináře ,stáže, konference
- Semináře, workshopy
- Právo na dětství
- Judikatura ÚS ČR, ESLP
Nabídka našich služeb a partnerské spolupráce pěstounským rodinám spočívá zejména v dlouhodobém doprovázení rodiny, v poskytování podpory a pomoci pěstounům v péči o svěřené dítě.
Jedná se především o poskytování výchovné a poradenské péče, zprostředkování psychologické a psychoterapeutické či jiné odborné pomoci, pomoc v získávání dalších znalostí v oblasti pěstounských dovedností o svěřené dítě, zvyšování výchovných a sociálních kompetencí rodin. Nabízeny jsou pěstounským rodinám rovněž zajímavé vzdělávací aktivity z oblasti péče o dítě. Naší snahou je poskytnout pěstounským rodinám takovou formu pomoci, aby byly zajištěny všechny předpoklady k vytvoření laskavého, harmonického a bezpečného zázemí pro rozvoj dítěte. K tomuto účelu slouží i celá řada dalších doprovodných aktivit.
Pěstounům je dále poskytována taktéž pomoc při zajištění osobní péče o děti (dále jen výpomoc) a to po dobu, kdy bude kterýkoli z pěstounů -nebo oba – uznáni za dočasně práce neschopné, nebo v případě ošetřování osoby blízké, při narození vlastního dítěte, při vyřizování nezbytných záležitostí či při úmrtí osoby blízké.
Pěstouni mají dále též právo na poskytnutí pomoci se zajištěním celodenní péče o svěřené děti a to alespoň 14 kalendářních dnů v kalendářním roce- tzv: “respitní péče“. Zde se jedná o povinnost poskytovatele vytipovat a připravit osoby či zařízení zajišťující tuto respitní péči, koordinace této péče a především kvalitní seznámení pěstounské rodiny s takovou osobou či zařízením tak, aby bylo plně zabezpečeno bezpečí dítěte a srozumitelnost postupu této péče pro všechny dotčené, zejména dítě.
Konkrétní podoba a rozsah spolupráce a pomoci je obsažena v uzavřené dohodě o výkonu pěstounské péče mezi pečujícími osobami a poskytovatelem.
Služby v procesu přijímání dítěte
Tomuto procesu je třeba věnovat maximální pozornost a péči. Jedná se především o pomoc ve fázi adaptace rodiny na nově příchozí dítě i adaptaci dítěte na novou rodinu. Velmi významná je spolupráce s rodinou při vytváření bezpečného prostředí, mapování aktuálních potřeb rodiny a podpora vzniku achattmentu ( citového pouta). Významnou úlohu v tomto sehrává “ doprovázení“ rodiny, zejména ve své preventivní a terapeutické roli.
Sociálně- právní poradenství
Provázení rodiny v průběhu adaptačního procesu, mapování aktuálních potřeb rodiny
Možnost konzultace s dalšími náhradními rodinami, kde již mají dítě ve své péči – svépomocná skupina pěstounů; =BABY kluby; Klub pěstounů
Pomoc a podpora při vytváření bezpečného kontaktu a hranic s dítětem
Zajištění sociálně- pedagogického poradenství, výchovného poradenství, psychosociální pomoci a další odborné pomoci; SPEC kluby vedené odborným lektorem
Výchovně – vzdělávací programy, zvyšování sociálních dovedností a kompetencí
Služby během náhradní péče
Aby mohla být péče o dítě v náhradní rodině co nejlepší a aby se zdárně mohl vyvíjet attachment, poskytujeme pečujícím osobám nejen dlouhodobé doprovázení , ale i celé spektrum dalších podpůrných aktivit jak ve směru k dětem, tak pečujícím osobám. Tyto aktivity (individuální či skupinové; vzdělávací i volnočasové,…) jsou realizovány buď samostatně, nebo vznikají v úzké spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi a zařízeními. Vzájemně se tak tyto aktivity doplňují, navazují na sebe či nabízejí i několik variant tak, aby je bylo možno co nejúčelněji využít při práci s konkrétními rodinami.
Sociálně- právní poradenství
Dlouhodobé provázení rodiny, mapování aktuálních potřeb
Asistovaný kontakt s biolog. rodinou
Podpora a rozvoj attachmmentu – citového pouta mezi svěřeným dítětem a pečujícími osobami
Systematické vzdělávání pečujících osob – skupinové i individuální
Klubová setkávání se pečujících osob s dalšími rodinami – jak biologickými, tak psychosociálními; svépomocná skupina + vznik a podpora svépomocných aktivit
Semináře, kurzy, přednášky zaměřené na výchovně – vzdělávací aspekty, zvyšování a rozvoj sociálních dovedností a dalších kompetencí
Tvořivé aktivity a doprovodné programy zaměřené na všestranný rozvoj dětí, jejich schopností a zájmů
Podpora společenských aktivit celé rodiny
Zajištění sociálně- pedagogického poradenství , výchovného poradenství
Zprostředkování další odborné pomoci – psychologické, psychoterapeutické, krizové intervence a jiné
Zprostředkování pomoci při zajištění péče o svěřené dítě – hlídání dětí
Zprostředkování respitní péče
Klubová setkání rodin plánujeme realizovat:
- Pro rodiny s nově přijatými dětmi a dětmi předškolního věku – dvakrát do měsíce v odpoledních hodinách , od 16.00 hod – 18.00 hod.
Tato klubová setkání jsou zaměřena převážně na podporu adaptace dětí v nových rodinách. Pečující zde mají možnost sdílet a předávat si zkušenosti ohledně příchodu dítěte do rodiny, společné sžívání se a výměny různých cenných doporučení, podnětů, postřehů z péče o svěřené dítě.
Na těchto setkáních je přítomna sociální pracovnice (a dle potřeby i lektor – vzdělávací program), která tak může neformální cestou sledovat chování dětí a vývoj vzájemných vztahů mezi pečujícími osobami a dítětem; mapovat aktuální potřeby rodin, dávat zpětnou vazbu; vnášet do debaty vlastní náhled a je v případě potřeby k dispozici rodinám k osobnímu poradenství.
Pokud se z těchto setkání vydefinuje konkrétné téma spojené s péčí o dítě, je možnost následně uspořádat na toto téma besedu a pozvat lektora, ať již např. psychologa, dětského lékaře, speciálního pedagoga či pracovníka rané péče apod.
- Pro rodiny se staršími dětmi či s dítětem jiného etnika – dvakrát měsíčně v odpoledních hodinách a to od 00 hod, – 18.00 hod.
Na těchto setkáních je přítomna sociální pracovnice a i odborný lektor, speciální pedagog či psycholog. I zde mohou z diskuze vzejít cenné podněty, postřehy a náměty, které slouží jako podklad pro výběr dalších témat přednášek v oblasti vzdělávání, ale i dalších aktivit a tvorby doprovodných programů.
Víkendová setkávání rodin: plánujeme realizovat dvakrát do roka, na těchto setkáních jsou přítomni sociální pracovníci, lektoři, dobrovolníci. Společně zajišťují program pro děti i dospělé.
Volnočasové aktivity pro děti jsou realizovány
- samostatně
- pomocí síťování služeb – ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi a zařízeními ( např.s mateřským centrem Klubíčko, Útočištěm o.p.s, nízkoprahovým zařízením Pohoda,…)
- pracovníky a spolupracovníky „Dětského úsvitu“ z.s.
Plánovány jsou spol. akce, výlety, besedy, tvořivé programy pro celé rodiny.
Kontaktní hry budou probíhat na základě individuální dohody a aktuálních potřeb dané rodiny.
Pomocí síťování služeb bude rovněž zabezpečeno
- hlídání dětí
- respitní péče (prověřené, spolehlivé konkrétní fyzické osoby, tábory, příměstské tábory, svépomoc, jiné pěstounské rodiny,….)
- Vzdělávání pečujících osob je zabezpečeno:
- vlastní lektorskou činností
- externí lektorskou činností:
- ve spolupráci s kolegy- poskytovateli sociálních služeb
- s kolegy z jiných oborů
Jednou z našich činností v souladu s deklarovaným posláním je i pozitivní propagace NRP a vyhledávání zájemců, fyzických osob, kteří mají zájem a jsou vhodné stát se pěstouny.
Za tímto účelem máme vytvořeny projekty, které již byly úspěšně realizovány a jejichž jsme i autory:
- Preventivní terapeutické programy pro děti – např. „ Příběhy berušky Milušky“ , „Violka a cesta za Duhou; „Lapálie myší rodiny“ a další.
- Osvětová kampaň – „ Dětský úsvit“ jejíž součástí jsou odborné workshopy, besedy, výstavy, přednášky
- Vydávání edukačně- naučných publikací
- Akce pro veřejnost – pro rodiny s dětmi „Probouzení berušek + Tvořivé dílničky berušky Milušky“
- Projekt : “Zahrada dětství¨
- Vydávání občasníku: “Noviny berušky Milušky“
Kde nás najdete?
Zázemí a svoji činnost provozujeme v prostorných a útulnách prostorách, které se nacházejí v prvním nadzemním podlaží, na adrese: Obrněné brigády 20/20, Cheb 350 02.
V budově je i výtah. Samotná budova je v blízkosti centru města Cheb,je svoji polohou tedy velmi snadno dostupná, parkovat se dá buď přímo u hlavního vchodu do budovy, 100 m od budovy je také parkoviště a ve vzdálenosti 150 metrů se nachází autobusová zastávka
V budově je na stejném patře , kde se nachází kanceláře také i veliká společenská místnost
Společenská místnost: zde bude dětem v pěstounské péči a pěstounským rodinám nabízena široká škála společných aktivit za účelem posílení úlohy a fce rodiny. Tyto aktivity jsou zaměřeny na rozvíjení pečovatelských a výchovných schopností rodiny a na pomoc se sociálním začleňováním rodiny. Různé kontaktní hry se soustředí převážně na harmonizaci rodinného kolektivu a jsou koncipovány tak, aby umožnily podívat se člověku na svět očima druhých členů rodiny, plně v souladu se zájmy pečujících osob a dětí.
Chtěli bychom předcházet i případným rizikům, zejména rozvoji sociálně – patologických jevů. Za tímto účelem jsou připraveny preventivní, tématicky laděné tvůrčí programy určené pro aktivní zapojení a spolupráci celé rodiny ( např. „Příběhy Berušky Milušky“, „Violka a cesta za Duhou“, „ Lapálie myší rodiny“ apod.). Cílem aktivit je rozvoj schopností a zájmů dítěte, komunikace s dítětem a přístup k dítěti s vědomím jeho důstojnosti a lidských hodnot ( budování pozitivní identity dítěte, sebepoznání , sebeúcty); mapování uspokojování citových , vývojových, sociálních a vzdělávacích potřeb dítěte v rodině.
Pokud se v rodině nedaří přes všechnu snahu vytvářet bezpečné citové pouto či se rodina potýká s nějakými dalšími problémy ( ať již výchovného, komunikačního či jiného charakteru), je možno přizvat do tohoto neutrálního prostředí odborníka, aby rozpoznal důležité skutečnosti pro hodnocení celkového vývoje dítěte v rodině i celkovou situaci rodiny. Tento odborník bude přítomen těmto společným aktivitám rodiny, aby mohl sledovat vzájemné vztahy a komunikaci jednotlivých členů dané rodiny, zanalyzoval tuto situaci , rozpoznal příčiny problému a odhalil i a možná další skrytá rizika ve výchově . Následně ve spolupráci s rodinou a sociálním pracovníkem je hledán vhodný způsob řešení daného problému.
Společenská místnost však může sloužit i pro klubová setkání rodin a pro skupinové vzdělávací aktivity za účelem posílení výchovných a sociálních kompetencí rodiny v péči o dítě; je zde prostor pro řešení problémů souvisejících s péčí o dítě, zdravím dítěte a s výchovou dítěte a také rozvoj zájmových činností rodiny.
Na dané adrese máme pravidelně jedenkrát v týdnu „den otevřených dveří“, kdy není potřeba se předem objednávat, budeme přítomni automaticky. Konkrétně bude tímto dnem pondělí v čase od 9.00 hod. – 14.00 hod. V jiné dny budeme k dispozici rovněž, a to na základě předem dohodnutého termínu v čase od 8.00 hod .- 16.00 hod. Dle potřeby a zájmu v sobotu a neděli.